22 Nisan 2009 Çarşamba

Ye#44 Yöresel Yemekler - Haşhaşlı Çörek

Herşeyden önce bu güzel konudan dolayı etkinliğin evsahibesi sevgili Mine'ye teşekkür etmek istiyorum. Yemek yapmayı seven tüm arkadaşlar için oldukca faydalı olabilecek bir konu seçmiş. Türk mutfağının ne kadar çeşitli ve lezzetli olduğunu eminim herkes biliyordur ama yörelere ait yemeklerin bir çoğunu bilemeyebiliyoruz. Zaman zaman farklı yörelerin yemeklerini tadıyorum ve her birini birbirinden güzel lezzetlere sahip...

Yöresel yemeklerimizin bir başka zenginliğide aynı yemeğin farklı yörelerde farklı yapılışları. Sadece bizim yöreye (Çorum - Osmancık) sahip olduğunu sandığım bir yemeği çok farklı bir yörenin tarifiyle denemekte ayrı bir güzellik oluyor :). Eski tariflerim arasındaki kaypak'ı sadece biz biliyoruz sanırdım ama Sivas, Çankırı gibi başka yörelerde de yapılırmış. Hatta Sivas'lı bir arkadaşımın evinde kaypak'ın Sivas vari uygulamasını yemekte nasip olmuştu :))

Haşhaşlı çörek eminim farklı yörelerde de yapılan bir çörek çeşididir. Ben bunu Osmancık - Çorum usulü olanını sizlerle paylaşmak istiyorum :). Aslında bunu yapmakta usta olan annemdir ama annem bu aralar abimin yanında olduğu için çöreği kuzenimle birlikte yaptık. Kuzenim diye demiyorum, diğer yemekleride çok güzel olur ;). Yapım aşamalarını elimden geldiğince fotograflandırmaya çalıştım. İnşallah anlaşılır olmuştur.


Malzemeler;

Hamuru için
Un
Tuz
Maya
Ilık su

Hamurunu ne çok katı ne de çok yumuşak olmayacak şekilde mayalıyoruz. Hamurun kıvamı için fırından aldığımız ekmek hamuru kıvamında diyebiliriz.

İç harcı
Haşhaş
Sıvıyağ

Haşhaş tane tane kum gibi olan bir çeşit bitki tohumudur. Biz bunu çörek vs. nin içinde kullanmadan önce biraz kavurduktan sonra dibek'in içinde döverek kullanıma hazırlarız. Şimdilerde kahve değirmeninde de bu işlem yapılabiliyor.

Yapımına gelince hamurumuz mayalandıktan sonra hamuru ne çok ince ne de çok kalın olmayacak şekilde elimizle açıyoruz. Daha sonra sıvıyağla karıştırdığımız haşhaşı çatığımızın hamurun üzerine iyice yayarak sürüyoruz.

Daha sonra hamurdan 10 cm kadar şeritler kesip bunları biryandan uzatıyoruz bir yandan da uçlarını zıt yönlere çevirerek büküyoruz. Annem bazen bu işlemi hamuru küçük parçalara ayırdıktan sonra açar ve yuvarlayıp bükme işlemini hamurun ortasından başlayarak yapar.
Hazırladığmız burmaların bazılarını yağlanmış tepsinin ortasında başlayıp yerleştirdik tepsiye. Birazınıda gül böreği yapar gibi şekillendirdik. Hazırladığımız börekleri pişmesi için fırına vermeden önce biraz da tepside bekledik mayalanması için. Börekler piştikten sonra fırından çıkarır çıkarmaz üzerine tereyağı sürdük.
Afiyet olsun!

9 Nisan 2009 Perşembe

Yeni evimden "Merhaba"

Nerdeyse bir ay oldu son tarifimi yayınladığımdan bu yana... Blogum için sessiz bir ay olsada benim için telaşlı bir aydı... Bundan sonra sizlere yeni adresimden yazacağım. Yeni mutfağımda denediğim tarifleri paylaşacağım sizlerle...

6 yıldır oturduğum evden taşındım. Hem çalışıp hemde ev toparlamak çok yorucu oldu ama sonunda yeni evime yerleştim. Bir kaç haftadır tüm zamanım eşyalarımı koli yapmakla, toparlanmakla geçince mutfağa sadece karnımızı doyurmak için girer olmuştum. Ne kadar zor şeymiş taşınmak.... Hem eşyalarımı toparladım hem de kendime kızdım neden bu kadar çok eşyam var diye :). İçinde yaşarken sürekli eksiklerim çıkıyordu ama iş eşyaları kutulara sığdırmaya gelince eksiklerimle ilgili tüm düşüncelerim değişti :)))) Allah nasip edip kendi evime taşınana kadar mümkün olduğunca az eşya ile yaşamaya kara verdim :))).Haftasonu taşınma işini halledince salı günü eşimle Çamlıca sefası yapıp biraz keyif yaptık :). Havanın serinliğine rağmen çok güzeldi Çamlıca tepesi. Rengarenk çiçekler, laleler vardı heryerde.


Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerinde yemeğimizi yedik.


Eşim tercihini balıktan yana kullandı ama ben yeni birşey denemek istedim :). Bunun adı Yufka Kebabıymış. Daha önce yoktu menülerinde, görünce denemekte fayda var diye düşündüm ve iyi ki denemişim dedim. Gerçektende çok lezzetliydi.Sisli boğaz manzarasına karşı çaylarımızı yudumladık. Ekleri görünce dayanamadım, birde ekler yedim :). Sözde birazda olsa yediklerimi azaltmaya çalışıyorum ama arada böyle kaçamak yapmanın çok zararı olmaz herhalde :)).

Ne zarif bir çiçektir lale..... İstanbul'da baharı laleler daha çok sevdiriyor bana... Her yerde laleler oluyor :). Bayılıyorum lalelere....


 
MySpace Backgrounds